Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amazon Kindle 4

Čtečka Amazon Kindle 4 je čtečka elektronických knih. jedná se o nástupce předchozího povedeného modelu Kindle 3. Vzhledem k tomu, že jsem na internetu nenalezl na jednom místě všechny potřebné informace k základnímu nastavení, rozhodl jsem se na tomto místě o jakési shrnutí. Jedná se především o český návod, slovník, firmware a použití konvertorů.

kindle4.jpg


1. spuštění:

Když čtečku poprvé spustíte, zobrazí se  nastavovací dialog s možností nastavení Wi-Fi a propojením čtečky s Vaším Amazon účtem. Pak již můžete Kindla 4 plnohodnotně používat. Knihy do něj můžete dostat buď přes email, který vám Amazon přidělí a zařízení se s ním bude synchronizovat, a nebo jednoduše knihy nakopírovat z počítače. Jestliže si zašlete knihy na email, můžete využít služby převodu jiných formátů do podporovaných. Konkrétně se jedná o:

    * Microsoft Word (.doc, .docx)
    * Rich Text Format (.rtf)
    * HTML (.htm, .html)
    * Text (.txt) documents
    * Archived documents (zip , x-zip) and compressed archived documents
    * Mobi book
    * JPEGs (.jpg)
    * GIFs (.gif)
    * Bitmaps (.bmp)
    * PNG images (.png)
    * Adobe PDF (.pdf)
 


2. návod na Kindle 4 v češtině naleznete tady:


Uživatelská příručka DOC - 26 Mb - pro někoho může být potřebná.

Uživatelská příručka PDF - 5 Mb

 

3. nový firmware:

U starších modelů čtečky Amazon Kindle docházelo pokaždé k obnovení displeje při přechodu na jinou stránku, u nového modelu k tomuto obnovení dochází, až při každé šesté stránce a díky tomu probliknutí displeje při přechodu na jinou stránku není tak patrné a je opticky příjemnější. Nový Firmware právě přináší možnost volby jestli se vám má displej refreshovat při každém přepnutí na jinou stránku a nebo až každou 6. stránku. Dříve zůstávaly na displeji šedivé artefakty po předchozí stránce a ty zmizí až po refreshi. Toto řeší nový firmware, stejně tak by měl i více šetřit baterii.

Jak instalovat firmware do Amzon Kindle?

I. Stáhněte si instalační balíček, nahrajete jej prostřednictvím USB kabelu do čtečky a potom spustíte instalaci nového firmwaru viz. bod II.

II. Přejděte na Home obrazovku (tlačítko domeček), stiskněte tlačítko Menu (4 obdélníky pod sebou) a v menu zvolte položku „Settings„. Znovu stiskněte tlačítko Menu a zvolte položku „Update Your Kindle“ a potvrďte instalaci nového firmware volba OK. Po instalaci se vám Kindle jednou restartuje a posléze zobrazí potvrzení, že nový firmware byl nainstalován.

 
4. slovník EN-CS Dictionary:

Kindle 4 nebyl zatím lokalizován do češtiny. Nemá tedy po zakoupení ani slovník pro překlad cizojazyčných výrazů do češtiny. Pokud čtete knížky v původním jazyce, mohl by se vám hodit anglicko-český slovník. Jsou 2 verze:

Verze 1 - náhled a odkaz

Verze 2 - náhled a odkaz

Je potřeba jej nahrát do kindle a nastavit jej jako primární. Připojte Kindle jako externí disk, nahrajte níže uvedený slovník do složky Documents v Kindlu a pak skrze Menu->Settings->Menu->Change Primary Dictionary->EN-CS Dictionary nastavte slovník
jako primární.


5. převod ebooků na Kindle (.mobi):

Pokud nevyužijete online konverze Amazonu (tzn. poslat si ze svého registrovaného emailu soubor na svůj účet u amazonu xxx@kindle.com), existují kromě programu Calibre i jiné možnosti. Stačí používat vyzkoušené online konvertory, jsou zdarma a fungují spolehlivě.

2EPUB

Vstupní formáty: doc, docx, epub, fb2, html, lit, lrf, mobi, odt, pdb, pdf, prc, rtf, txt.
Výstupní formáty: epub, fb2, lit, lrf, mobi (možnost nastavení cp 1250 aj).
Umí i upravovat metadata.
Umožňuje konvertovat až 5 souborů najednou. Velikost jednotlivých souborů do 25 Mgb.
 
CONVERT TO MOBI

Po neúspěšných pokusech s Calibre jsem našel tuto adresu.
Umí převádět pdf, doc i s ilustracemi. Zatím jsem nenašel chybu.

 

6. Knihovna Kindle

Na adrese http://www.amazon.com/myk lze spravovat knihovnu vašeho Kindle. Dokumenty lze odstranit ze zařízení nebo poslat do jiného registrovaného přístroje.

 

7. Odstranění reklamy a přidání svých obrázků

Celkem podrobný návod naleznete na tomto odkazu:

http://iwuweb.blogspot.cz/2012/01/kindle-4-non-touch-odstraneni-reklamy.html

 

8. Bonbónek - kompletní počeštění Kindle  (vyzkoušeno)

Velice podrobný a srozumitelný návod:

http://www.eboocek.cz/2013/01/ceska-lokalizace-pro-nedotykovy-kindle-s-firmwarem-4-1-0-a-4-1-1/

 

9. Jak na problémové PDF

Čtení některých pédéefek na Kindle může radost ze čtení úplně pokazit. Donutí vás neustále zoomovat, posouvat nebo otáčet text. Pakliže PDF obsahuje například grafy, složité tabulky a text je psán v několika sloupcích, nezvládne je ani online konverze Amazonu do mobi a bohužel ani populární program Calibre. Naštěstí existuje ještě jiná pomůcka a to utilitka K2pdfopt. Zvládá bezchybně i obrázky a v náhledu si lze ověřit, jak bude výsledek vypadat. Naleznete ji (spolu s ostatními užitečnými programy) zde:

http://www.willus.com/archive/#kindle

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nejde spustit

(Martina, 26. 11. 2017 12:50)

Zdravím
Dlouho jsem měla čtečku mimo provoz, jelikož jsem se stěhovala a nyní, když jsem ji chtěla znova zprovoznit, tak mi stále na displeji svítí prázdná baterie, přitom už jsem ji nabila a dioda svítí zeleně, ale čtečka stále nejde zapnout. Nevíš co s tím? Děkuji za rady.

Chyba zobrazení

(Marie, 27. 12. 2013 11:06)

Ahoj,

jelikož si s Amazonem rozumíš, potřebovala bych radu. Stalo se mi, že mám napravo několik čárek, který mu neumožňují pak v pravém okraji číst. Nezmizí ani, když čtečku úplně vypnu... Zkoušela jsem ji restarovat, vrátit do továrního nastavení, ale nic nepomohlo.... Nevěděl bys co s tím?

Re: Chyba zobrazení

(Ondra, 31. 1. 2014 8:54)

Ahoj Marie, nějak nerozumím co je to za čárky a doufám, že se nejedná o vadu displeje. Asi by bylo vhodné vadu vyfotit a poslat mailem. Vím, že odpovídám se zpožděním, nechodím sem moc často, tyto stránky udržuji spíše pro rodinu. Kdyby něco, klidně příště písni na email v kontaktu. Díky. Ondra