Jdi na obsah Jdi na menu
 


SVATEBNÍ CESTA

7.-15. srpna 2007

   Tak jsme zpátky doma ze svatební cesty. Vybírala Plyšulka, protože mě nebaví hledat po všech čertech na internetu a porovnávat služby a ceny a bůhvíco ještě. Nakonec jsme si zvolili Kypr, destinaci Ayia Napa (Agia Napa). Je to opravdu nejkrásnější část ostrova. Konečně jsem taky sem dotlačil naše

fotky.

ObrazekJeli jsme s cestovkou Sunny Days, ta zatím nekrachla, takže dobrý. Nejčastěji jsme se chodili koupat údajně na nejhezčí pláž na Kypru Nissi Beach, která má tu zvláštnost, že v zálivu je romantický ostrov. Ten je s pevninou spojen úzkým pruhem pláže, která je nebo není vidět v závislosti na odlivu a přílivu moře. Kolem tohoto pruhu pláže a vůbec v celém zálivu je tak čistá voda, že má člověk pocit, že je v bazénu. Ono vůbec na Kypru je všude čistá voda. Z lodi jsou jasně vidět kameny ve 20ti metrové hloubce.Obrazek Většinu pobřeží tvoří skály, takže nezbývá než chodit na písečnou pláž, ale je to alespoň procházka. Byli jsme ubytovaní v hotelu AnnMaria, kde výborně vařili, takže jsme samozřejmě hojně využívali stravování formou bufetu, takže se občas i stalo, že jsem měl po sobě 3 navršený talíře, pokaždý s něčím jiným - prostě prasátko. Ale  to zkrátka nešlo tam nechat. Téměř všude pracují mladí Slováci (stejně i u nás na hotelu jako číšníci), takže se domluvíte na každém rohu. Navíc na ostrově všichni mluví výborně anglicky.Je třeba poznamenat, že Kyperčané jsou v průměru nejvzdělanější lidé na světě, cca 32% lidí má vysokoškolské vzdělání. Kromě toho mají promakaný sociální systém, který jim umožňuje velmi nízké či žádné daně, ale zároveň zdarma veškeré vzdělání a zdravotnictví. Jejich výdělky se pohybují téměř v desetinásobné výši těch našich. A důchody dělají polovinu této částky. Fakt nechápu, kde na to ten stát bere. Jinak jih ostrova obývají především Řekové, sever je od roku 1974 okupován Turky, kteří se tu pokusili vyseparovat vlastní stát. Ten však není mezinárodně uznaný. Naše destinace byla na jihovýchodním pobřeží.

   Během všech těch dní jsme se samozřejmě neváleli pořád jenom na pláži, ale absolvovali jsme výlety do okolí. Takže jsme byli v Limasolu na ochutnávce vín, na historických mozaikách a jiných památkách v Pafosu a taky u Afroditiny skály, kde se zrodila tato bohyně lásky. Tento příběh je zajímavý, ale drastický, navíc se sexuálním kontextem založeným především na incestních vztazích, takže se tu o něm nebudu rozepisovat. Ale co je nádherný u Afroditiny skály - to jsou pláže s černým pískem. Byli jsme také na plavbě lodí kolem jižního cípu ostrova, kde jsme se koupali v křišťálově čistém moři a mohli se i potápět. Mezi nejlepší zážitky také patří návštěva Vodního parku. To nebudu popisovat, mrkněte raději na fotky. Menší adrenalinek  jsme zažili při letu padákem nad mořem. Zvolili jsme tandem (takže jsme byli ve vzduchu jenom spolu s Plyšulkou). Padák byl upevněn k motorovému člunu, který nás táhl. Předtím jsme zvlétli ze zadní paluby. Kapitán lodi byl neuvěřitelně podobný Antoniu Banderasovi. Když jsme mu to řekli, začal tvrdit, že je jeho bratranec. Skoro jsme mu to věřili. Bylo to moc prima, stejně skvělá byla i cesta motorovým člunem na volné moře. Antonio dělal se člunem psí kusy. Velké vlny, které od rána byly, a skákající člun na nich nám skvělý zážitek umocňovaly. Bohužel jsme na člun nevzali foťák, byly by akčnější fotky. Ale i tak toho bylo hodně. Po večerech jsme krmili takřka ochočený vrabce. Milujou český bramborový lupínky. Jeden večer na zábavě Petru málem nechal zmizet kouzelník, ale ukecal jsem ho, takže jsem jí přivezl zpátky. Že si z těch davů lidí vybral právě ji, to je pro mě záhada. Jojo, prostě dovolená a svatební cesta se vším všudy. Fakt! Mrkněte na ty fotky.

IQ-test pro cestovatele

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

test

(Jana, 6. 12. 2008 19:48)

Ten test je super!